Choć Ołena Zełenska ostatecznie nie pojawiła się w Gdańsku podczas Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy, pierwsza dama Ukrainy opublikowała w mediach społecznościowych komunikat.
We wpisie poinformowała o obecności swojej fundacji na wydarzeniu i przekazała, jakie działania są tam podejmowane.
Ukraińską delegację reprezentuje premier. Pary prezydenckiej Ukrainy zabrakło w Gdańsku
W czwartek w Gdańsku rozpoczęła się dwudniowa Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy (Ukraine Recovery Conference 2026), poświęcona przyszłej odbudowie kraju po rosyjskiej agresji. Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonał premier Donald Tusk, który podczas inauguracji podkreślał znaczenie solidarności oraz współpracy państw wspierających Ukrainę. W konferencji uczestniczą przedstawiciele rządów, instytucji międzynarodowych, organizacji finansowych, samorządów i świata biznesu z wielu krajów. To pierwsza edycja wydarzenia organizowana w Polsce.
Pierwotnie w konferencji mieli uczestniczyć prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz pierwsza dama Ołena Zełenska. Żona ukraińskiego przywódcy miała wziąć udział w debacie «Identity as a Skill for the Future: Education, Responsibility and Leadership” na Uniwersytecie Gdańskim, wygłosić indywidualną prelekcję oraz pojawić się podczas wydarzenia organizowanego w Europejskim Centrum Solidarności. Ostatecznie oboje w związku z kryzysem dyplomatycznym między Polską a Ukrainą zrezygnowali z przyjazdu do Polski, a na czele ukraińskiej delegacji stanęła premier Julija Swyrydenko.
Ołena Zełenska zabrała głos. Poinformowała o działaniach swojej fundacji
Mimo nieobecności w Gdańsku Ołena Zełenska opublikowała w mediach społecznościowych wpis poświęcony udziałowi swojej fundacji w konferencji. Poinformowała, że Fundacja Ołeny Zełenskiej już po raz drugi uczestniczy w Konferencji na rzecz odbudowy Ukrainy, prezentując najważniejsze kierunki swojej działalności.
Na konferencji prezentujemy główne kierunki działalności Fundacji: wsparcie rodzinnych form opieki nad dziećmi, zapewnienie dostępu do edukacji i rozwoju oraz wsparcie psychospołeczne dla dzieci i młodzieży – napisała Pierwsza Dama Ukrainy.
Jak przekazała, podczas wydarzenia przedstawiciele fundacji prezentują projekty dotyczące wspierania rodzinnych form opieki nad dziećmi, zapewnienia dostępu do edukacji i rozwoju oraz pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Pierwsza dama podkreśliła również, że działalność organizacji możliwa jest wyłącznie dzięki wsparciu partnerów międzynarodowych. Jak zaznaczyła, od początku funkcjonowania fundacji udało się zgromadzić ponad 100 partnerów z przeszło 35 państw.
Szczególną uwagę we wpisie poświęcono projektowi «Bezpieczna Szkoła”, którego celem jest tworzenie nowoczesnych schronów w szkołach, modernizacja stołówek oraz zapewnienie placówkom rozwiązań zwiększających ich niezależność energetyczną. Ołena Zełenska poinformowała, że dzięki projektowi przygotowano już 31 schronów w szkołach i przedszkolach, co umożliwiło ponad 14 tysiącom dzieci powrót do bezpiecznej nauki stacjonarnej.
Do tej pory w ramach projektu «Bezpieczna szkoła” Fundacja wyposażyła 31 schronów w szkołach i przedszkolach, dzięki czemu ponad 14 tysięcy dzieci mogło wrócić do bezpiecznej nauki stacjonarnej – informuje Zełenska.
Dodała również, że obecnie realizowanych jest ponad 30 kolejnych przedsięwzięć. Jak podkreśliła, pierwszy dzień konferencji dla przedstawicieli fundacji oznaczał liczne spotkania z międzynarodowymi partnerami, prezentację projektów oraz warsztaty poświęcone tworzeniu bezpiecznego środowiska edukacyjnego dla ukraińskich dzieci. Zaznaczyła, że każde takie spotkanie jest kolejnym krokiem do zapewnienia większej liczbie ukraińskich dzieci możliwości nauki, rozwoju i dorastania w bezpiecznych warunkach.
Nieobecność Zełenskich poprzedził spór wokół Orderu Orła Białego
Decyzja o rezygnacji z przyjazdu do Gdańska zapadła po gwałtownym pogorszeniu relacji między Warszawą a Kijowem. Bezpośrednim źródłem napięć była decyzja prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o nadaniu jednej z jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy imienia «Bohaterów UPA”. W odpowiedzi prezydent Karol Nawrocki zdecydował o odebraniu ukraińskiemu przywódcy Orderu Orła Białego, przyznanego mu wcześniej przez Andrzeja Dudę.
Wołodymyr Zełenski odesłał następnie odznaczenie do Polski, podkreślając jednocześnie gotowość do dalszego dialogu z Warszawą. Ostatecznie (mimo wcześniejszych zapewnień o obecności) zarówno on, jak i Ołena Zełenska zrezygnowali z udziału w wydarzeniach zaplanowanych w Gdańsku. Mimo ich nieobecności przedstawiciele Fundacji Ołeny Zełenskiej uczestniczą w konferencji, prezentując projekty związane z edukacją, bezpieczeństwem i wsparciem ukraińskich dzieci.